13 nélkülözhetetlen hozzávaló, ami a gyöngyfűzéshez kell!
Kezdő gyöngyfűző vagy? Íme a 13 legszükségesebb hozzávaló listája, amit mindenképp érdemes beszerezned, ha komolyan gondolod az ékszerkészítést!
© Gyöngyvásár 2015. szeptember 7. • Frissítve: 2017. szeptember 28.
Ezen a listán azokat a dolgokat soroltam fel, amelyekre a legtöbb gyöngyfűzőnek szüksége van. Természetesen ez technikánként változhat, és nem kizárt, hogy ennél jóval több alapanyagot vagy eszközt kell használnod. Ezt a listát ezért inkább a kezdő gyöngyfűzőknek ajánlom; ezekkel egy egyszerű mintát vagy ékszert már elkészíthetsz, és kapcsot vagy fülbevaló alapot is gond nélkül rá tudsz tenni.
A teljesen kezdők, vagy akik még nem döntötték el, hogy a gyöngyfűzés lesz az új hobbijuk, esetleg nem kapták még el a „gyöngyitiszt”, kipróbálhatják a gyöngyfűzést jóval kevesebb hozzávalóval is, de ez attól is függ, hogy milyen ékszert készítenek vagy milyen technikát használnak.
Kúposfogó (másnéven kerek csőrű fogó)
Ezzel szép hurkokat hajlíthatsz a szerelőpálcára vagy a keményebb drótokra. A láncszemeket még bezárásuk előtt összekapcsolhatod, így bármilyen hosszúságú lánc készíthető vele. (Ezt a technikát, amikor több szerelőpálcát teszünk egymáshoz, szerelőpálcás technikának nevezik. Természetesen más alakzatokat is lehet formázni belőle.) Ezenkívül a kúposfogót főleg a szerelőkarikák kinyitásához és bezárásához használják.
Plusz tipp: Ha elakadok a fűzésemben, mert már többször átfűztem a gyöngyön (például eldolgozásnál), akkor a tűt óvatosan ezzel húzom át a gyöngyön. Itt nagyon kell figyelni, hiszen a tű könnyedén eltörhet és rosszabb esetben a gyöngy is!
Csípőfogó (másnéven drótvágó)
Két fajta létezik belőle: oldalcsípőfogó, ami nálunk is kapható, valamint a homlokcsípőfogó. Utóbbit főleg vastagabb és keményebb drótok elvágásához használják. Szerelőpálcák és drótok vágásához a képen látható oldalcsípőfogót ajánljuk.
Plusz tipp: Ékszerláncok elvágására is alkalmas eszköz!
Laposfogó
A sima laposfogók csőrei szögletesek, végeiken elkeskenyednek. Létezik sima és recés pofájú is. A sima laposfogó nagy előnye, hogy nem hagy nyomot a dróton, így elsősorban ezt ajánljuk a munkához.
Drótok hajlításához valamint szerelőkarikák, hurkok (például szerelőpálcáknál, golyós fülbevaló alapoknál) kinyitásához és bezárásához használják. Sajnos az egyszeres szerelőkarikával való munkához két fogó kell, mert eggyel nem lehet szépen nyitni és zárni. Ezeken az alapvető munkákon kívül jól jön ez a szerszám a stopperek összenyomásához is.
Plusz tipp: Ha egy kicsit ducibb a damilod és nehezebben lehet befűzni a gyöngyfűző tűbe, segíthet, ha egy kicsit összenyomod laposfogóval - így könnyebben tudod a tűbe belefűzni a damilt.
Damil
Két fajta fűzőszállal szokás dolgozni: damillal és cérnával. Általánosságban elmondható, hogy nem mindegyik minta néz ki ugyanolyan jól mindkét fűzőszál fajtával. Damillal fűzve némileg merevebb összehatás a végeredmény, és ez az szál szinte észrevétlen marad a különböző ékszerekben.
Többféle vastagságú damil létezik (ezt az adatot milliméterben adják meg), használatuk függ a gyöngyök méretétől is. Nálunk kétféle damil kapható:
- 0,25 mm damil a nagyobb, 4 mm vagy 2 mm kínai kásagyöngyök,
- 0,16 mm damil a 10/0 cseh és japán 11/0 és 15/0 japán kásagyöngyök fűzéséhez.
Ha az a fontos, hogy rugalmas legyen az ékszer, például karkötők esetén, használj gumis damilt! Ezzel egyszerűen készíthetsz karkötőt, esetleg gyűrűt, ráadásul nem szükséges hozzá kapocs sem, mivel az ékszer széthúzásával lehet felvenni azt.
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy ne maradj le semmiről!
Gyöngyfűző cérna
A cérnával készült ékszerek két dologban különböznek damillal fűzöttektől: Egyrészt sokkal lágyabb, testhez simulóbb lesz az ékszer esése, másrészt sokszor jobban is látszik a szál, ezért itt érdemes a gyöngyökhöz harmonizáló színvilágú szálat választani. Például gyöngyszövés technikánál látszik a szálak nagy része, míg a peyote-nál szinte egyáltalán nem. A cérna így befolyásolhatja a gyöngy látszólagos színét, még akkor is, ha szinte alig látszik valami belőle, például brick technikánál. Ezenkívül hátránya, hogy bizonyos éles szélű gyöngyök, mint például távol-keleti vagy cseh szalmagyöngy elvághatja a szálat, ebben az esetben ne cérnát válasszunk a munkához, vagy többször, ugyanazzal a szállal fűzzük át a gyöngyöket.
Kétféle méretű cérnát kaphatsz nálunk:
- 60 Gral cérna a 2 mm vagy annál kisebb gyöngyökhöz,
- 40 Gral cérna a méretű, 3 mm vagy annál nagyobb gyöngyökhöz.
Érdemes a mintában használt legkisebb gyöngy alapján kiválasztani a cérnát!
Gyöngyfűző tű
Cérnákhoz és a 0,16 mm damilhoz elengedhetetlen a tű használata. Fogyóeszköz, ezért érdemes néhány darabot tartalékban is tartani; nincs bosszantóbb, mint amikor a munka kellős közepén, vagy pláne a legvégén eltörik a tű, és ezért nem tudod befejezni az ékszert. Fontos tudni: minél hosszabb a tű, annál strapabíróbb, igaz, egyúttal hosszabb szálat kell hagyni az eldolgozáshoz.
A 0,25 mm damilhoz nem szoktak tűt használni, mivel annyira vastag és jól látható, hogy nem szükséges hozzá segédeszköz.
Ha gondot okoz a tű befűzése, vagy csak egyszerűen nem szeretsz ezzel bajlódni, ajánljuk a tűbefűzős készletet!
Plusz tipp: Ne ijedj meg, ha a fűzés közben elgörbül a tű! Ha nagyon zavar, laposfogóval óvatosan ki lehet egyenesíteni.
Olló
Ollóból mindenképp egy élesebbet válassz, és a kisebb méretű ollók általában jobban használhatóak erre a célra. Nem rossz ötlet a kézimunkánál vagy varrásnál használt szálvágó sem, amivel könnyebb a csomó mellett elvágni a szálat, ráadásul ezek kis méretük miatt könnyebben elférnek a gyöngyös dobozban is.
Kapocs
Sokféle kapocs létezik, színtől és a mintától is függhet, melyik a legjobb választás.
Erről egy külön bejegyzést is írtunk, amely segíthet kiválasztani, hogy mikor melyiket érdemes használni. A legismertebb kapocsfajták: T-kapocs, delfinkapocs, rugós kapocs (másnéven ugrózár), csőkapocs és S-kapocs. Természetesen számos olyan mintát és ékszert készíthetsz el, amihez egyáltalán nem kell kapocs, ilyenek például a memória drótos művek.
Szerelőkarika
Két fő típusuk van: egyszeres és dupla (másnéven rugós) szerelőkarika. Igazából ízlés kérdése, hogy ki melyiket használja. A dupla szerelőkarika tartósabb, de sokkal nehezebb kinyitni, és vigyázni kell vele, mert ha túl erősen nyitod, előfordulhat, hogy nem ugrik vissza, és így használhatatlanná válik. Az egyszeres szerelőkarikát könnyebb nyitni és zárni, tehát például kapcsokat szerelni, mint a másik típusnál. Az egyszereshez viszont két fogó kell, míg a duplához elég egy is - bár ilyenkor „gyilkolja a körmöt”.
Plusz tipp: dupla szerelőkarikát leginkább fülbevalóknál használok, mivel a golyós fülbevaló alapot könnyebb nyitni és zárni, mint a szerelőkarikát, amihez így nem is kell hozzányúlnom. Emellett mégis egy biztonságosabb megoldás, és nem kell attól tartani, hogy véletlenül kinyílik a karika, ahogy az az egyszeresnél sajnos előfordulhat.
Szerelőpálca
Két típusa a hurkos és talpas, avagy szemléletesebb neveiken szemes és fejes (vagy szögfejű). Alapvető különbségük alakjukban és használatukban rejlik: a hurkos pálca végén egy hurok van, ezért ezt karkötőkben, nyakláncokban és fülbevalókban használjuk.
A talpas szerelőpálca a fülbevalók utolsó eleme szokott lenni, hiszen a szögfejű vége szolgál arra, hogy a gyöngy ne essen le róla, mégis egy kicsit légies kinézete legyen a műnek.
Plusz tipp: Ha sokkal hosszabb szerelőpálcád van, mint kellene, vágj le nyugodtan belőle a csípőfogóval! A levágott részt ne dobd ki, hiszen tudsz még belőle hajlítani egy hurkos elemet, ezzel is spórolsz!
Kásagyöngy
Okkal kérdezheted, hogy miért vettem ezeket külön a gyöngyöktől. Elsősorban azért tettem, mert néhány technika kivételével a legtöbb mintában előfordulnak. A 4 mm kásagyöngyök például jól mutatnak a szerelőpálcás ékszerekben, de dróthajlítással készült társaikban is.
Lényeges szempont, hogy technika vagy a minta milyen gyöngyöt igényel. Valaki csak és kizárólag japán gyöngyöt használ, mert az a legjobb minőségű, és abban nem csalódik. Ez igaz is, de valljuk be, pazarlásnak tűnik egy egyszerű mintát, például egy gyöngy egeret japán kásagyöngyből megfűzni, amikor erre bőven jó a kínai kása is; legfeljebb a tényleg használhatatlan szemeket kiválogatod belőle, de még így is több állatka kijön egy 25 grammos csomagból. Abba hibába viszont ne ess, hogy peyote technikához megveszed az olcsó kínai kásagyöngyöt, merthogy gyakorlásnak az is megteszi! Csúnya lesz a végeredmény, és végig kínlódás lesz vele peyote-ot fűzni (kivéve akkor, ha freeformot fűzöl, ott ugyebár nincs semmilyen megkötés). Sajnos a peyote technika sok esetben megköveteli a Miyuki delica gyöngyöt, hozzáteszem leginkább a tipikus peyote karkötők esetében.
Gyöngy
Ebből évről, évre, hónapról-hónapra újabb gyöngyöket dobnak a piacra, már követni is nehéz a sok újdonságot! Természetesen a rengeteg féle anyagú, formájú és színű gyöngy közül nem egyszerű választani. Érdemes kipróbálni az újdonságokat is, nem muszáj technika hagyományaihoz ragaszkodni. Például egy shamballa gyöngy nagyszerűen mutat egy szimpla fülbevalóban is egy talpas szerelőpálcára téve, nemcsak a shamballa karkötőkben és nyakláncokban.
Fülbevaló alap
Nagyon sokféle fülbevaló alap létezik, kiválasztásukat ugyanúgy, mint a kapcsoknál, sokszor a minta és az ékszer színvilága befolyásolja. Alapvetően két fajtáját különböztetik meg: vannak a bedugósak valamint a golyós vagy más hurokkal rendelkezők. A bedugós fülbevaló alapnál muszáj fülbevaló hátsót is használni, míg a többinél ez nem feltétel.
Más leírások felsorolják ide a gyöngykupakokat, közteseket, csomófogókat is. A fentiek viszont nem helyettesíthető vagy elhagyható eszközök, aztán úgy is kialakul, hogy melyik alkatrész lesz a kedvenced, amit előszeretettel használsz a munkáidban.
Igyekeztem olyan listát összeállítani, amit peyote, raw, herringbohne, brick, szerelőpálcás és vegyes fűzéses mintákban, azaz a legnépszerűbb technikákban használnak. Ez a kezdőkészlet néhány ezer forintból már felépíthető, de ez természetesen függ a gyöngyök színétől és fajtájától, az alkatrészek típusától, és persze mindezek mennyiségétől.
Ha tetszett a bejegyzés, kérlek segítsd azzal a munkánkat, hogy megosztod ismerőseiddel e-mailben vagy valamelyik közösségi oldalon!
Hozzászólások
A hozzászólások mindig az aktuális hozzászóló véleményét tükrözik. A Gyöngyvásár webáruház üzemeltetője fenntartja a jogot arra, hogy a sértő vagy oda nem illő hozzászólásokat szerkessze, törölje.