7 nélkülözhetetlen tipp, amit minden gyöngyfűzőnek ismernie kell - 1. rész
Hasznos tippek, amikkel könnyebb lesz a fűzés, és még szebb lehet a végeredmény!
© Gyöngyvásár 2017. július 19.
1. Beszorult a tű?
Ne az ujjaddal fogd meg, mert csúszni fog! Használhatsz ehhez egy törlőkendőt, vagy akár gumikesztyűt is. Legjobban azonban egy fogóval fogod tudni kihúzni, viszont ez esetben nagyon óvatosan, lassan tedd, ugyanis könnyen eltörheted vele a tűt.
2. Túl nagy a gyöngy vagy köztes lyuka a szerelőpálcához képest, és lecsúszik róla?
A legtöbb esetben egy megfelelő méretű kásagyönggyel (amely már nem fér át a szóban forgó köztes vagy gyöngy lyukán) orvosolató a probléma! (Arra vigyázz, hogy nem minden kásagyöngyöt lehet áthúzni a szerelőpálcán, ehhez leginkább a japán gyöngyök kitűnőek.)
Az is előfordulhat, hogy a kásagyöngy nem elég nagy, vagy az ékszer még szebb és stílusosabb megoldást kíván. Erre az esetre ajánljuk a gyöngykupakokat, amelyek nagyon sokféle formában, színben és méretben kaphatóak, és szintén megakadályozzák, hogy lecsússzon a gyöngy a drótról vagy pálcáról.
3. Gyakran olyan csomagban árulják
a gyöngyöket, amelybe visszarakni már nem érdemes, mert csak addig a pillanatig tartja biztonságosan a gyöngyöket, ameddig ki nem nyitod. (Sokszor sajnos addig sem! :( ) Arról ismered meg, hogy nem simítózáras zacskó, hanem csak egy sima fólia, ami ráadásul igen könnyedén szakad, főleg a szélei mentén. Ha így vásároltál gyöngyöt, akkor mielőbb töltsd át egy műanyag tartóba! Ebből nálunk többfélét is találsz, akár egy- vagy többrekeszest keresel.
Egyébként ha nálunk vásárolsz gyöngyöt, garantáljuk, hogy jó minőségű, simítázáras zacskóban kapod, ami szinte soha nem lyukad ki alul, és nem sérül meg többszöri használat után sem. (Saját tapasztalatból tudom, hogy a piros csíkos, sokszor vastagabb simítózáras zacskó alul könnyedén kilyukad, és kifolyik belőle a gyöngy. Brrr!)
4. Ha kapcsos ékszert készítesz
ne felejtsd el beleszámolni a kapocs hosszát, vagy a szerelőkarikák méretét a teljes ékszer hosszába! (A kapcsokról ebben a cikkben olvashatsz bővebben.)
5. Megéri stop gyöngyöt használni
nemcsak peyote technikánál, hanem egy sima gumis damilos karkötőnél is. A stop gyöngy legyen lehetőleg nagyobb, mint a mintában szereplő gyöngyök, és teljesen eltérő színű. Érdemes néhány gyöngyöt kiválogatni, lehetnek ezek akár rossz szemek is, hogy a fűzésnél mindig kéznél legyenek.
Válassz ki egy kásagyöngyöt, ami a stop gyöngy lesz, majd fűzd keresztül rajta kétszer-háromszor a fűzőszálat (de ne csomózd).
Egy másik megoldás, hogy egy kis gémkapcsot teszel a végére.
A stop gyöngy nem része a kész ékszernek, hiszen csak a munkához van rá szükség. Annak végeztével húzd ki belőle a szálakat, a megmaradt szál pedig elég hosszú lesz ahhoz, hogy kapcsot tehess rá, és könnyedén eldolgozd.
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy ne maradj le semmiről!
6. Ha vissza akarod önteni a gyöngyöket
a csomagba vagy tartóba, ahhoz egy sima tölcsért ajánlunk, bármelyik háztartási boltban kaphatsz ilyet. Így egyáltalán nem mennek mellé a gyöngyök. Mi a Gyöngyvásárban is többféle méretű tölcsért használunk a sokféle gyöngycsomag elkészítéséhez.
7. Ha egy mintában többféle gyönggyel dolgozol
akkor érdemes egy pici papírra vagy egy öntapadós vignettára ráírni a kódját, vagy azt a jelölést, amit a mintában használnak rá. Aprócska trükk, de sokkal gyorsabban fogsz fűzni! Amelyik szín még nem kell, azt csak ki szoktam készíteni, illetve amit nem használok, azt mindig elrakom a zacskójába. Ha bonyolult a minta, sokszor egy sor gyöngyeit előre kikészítem sorban, így is sokat gyorsul a munka, pláne, ha ismétlődik. Egy pici cetlit a maradékba is szoktam rakni, így az utántöltés is könnyebb!





Hozzászólások
A hozzászólások mindig az aktuális hozzászóló véleményét tükrözik. A Gyöngyvásár webáruház üzemeltetője fenntartja a jogot arra, hogy a sértő vagy oda nem illő hozzászólásokat szerkessze, törölje.