A páratlan peyote fűzés alapjai - Peyote-suli 2. rész
A páratlan peyote-nál a minta szélessége páratlan számú gyöngyből áll. Fűzése hasonló a páros peyote-hoz, azonban a sorvégi fordulás gondot okozhat.
© Bigyibogyó 2014. június 3.
Hozzávalók:
- Japán delica gyöngy 11/O méretben
- Damil - 0,16 vastagságú vagy gyöngyfűző cérna - pl. 60 Gral
- 16-os méretű Regal gyöngyfűző tű
A páratlan peyote abban különbözik a párostól, hogy a minta szélessége páratlan számú gyöngyből áll. Fűzése hasonló a páros peyote-hoz, azonban a sorvégi fordulás gondot okozhat. Azt mutatom meg, hogyan oldhatod meg szépen a sorvégi fordulást.
Miért van szükség páratlan peyote-ra is a páros mellett?
Elsőre talán nem tűnik indokoltnak, hiszen miért ne lehetne egy páratlan mintából egyszerűen lecsípni egy sort és máris páros lesz belőle, nem kell macerálni a fordulással.
Néhány mintánál ezt tényleg meg lehet tenni, azonban a tükrözött vagy szimmetrikus mintázatoknál nem lenne szép - ilyen pl. a szabályos szív, kör és társai (jobbra).
Itt az is szépen leszámolható, hogy a minta szélessége 11 gyöngy.
1. Peyote fűzésnél első lépés a stop gyöngy felfűzése.
Páratlan peyote-nál is használhatsz stop gyöngyöt, ez nagyon megkönnyíti az első lépéseket, nem fog szétcsúszni a fűzés. Ha készen vagy a fűzéssel, csak lebontod a stop gyöngyöt és eldolgozod a damilt a fűzésben.
A stop gyöngyöt úgy készítsd el, hogy miután vágtál magadnak egy darab damilt (kb. 1,5-2 m, ennél hosszabbal nehéz egyszerre dolgozni), felfűzöl egy gyöngyöt, kihagyva egy kb. 15-20 cm-es szakaszt. Bármilyen lehet ez a gyöngy, annyi funkciója van csupán, hogy tartsa az első sort. Átvezeted rajta két-háromszor a damilt és kezdődhet maga a fűzés.
2. Az első sor
Tehát páratlan számú gyönggyel kezdünk.
Az ábrákon ez most kilenc szem lesz, az ajándék hajókormányos mintánk pedig 25 gyöngy széles.
FONTOS!
Ez az első sor egyben a második sort is tartalmazza, tehát egy konkrét mintánál, például a hajókormányosnál ez így fog kinézni:
Ez a rész a minta teteje lesz! A szöveges leírások felülről kezdődnek, azonban alulról felfele fűzni könnyebb és jobban átlátható az ábra is, így megfordítottam.
3. Fordulunk – egyszerű fordulás
Itt még nem problémás a fordulás, ugyanúgy zajlik, mint a páros peyote-nál.
Felvesszük a következő sor első gyöngyét és befűzzük a jobbról második gyöngybe.
Majd peyote technikával végig fűzzük a sort:
Fordulás II.
A kezdő oldali sorvégi utolsó gyöngyénél tartunk, innen kell ténylegesen máshogy dolgozni, mint a páros peyote-nál, ugyanis ahogy az ábrán is látszik, az utolsó gyöngyöt nem tudod úgy a helyére fűzni, mint az eddigi lépéseknél.
Többféle megoldás létezik, én azt mutatom meg, amelyik szerintem a legelegánsabb és a legszebb végeredményt adja - magyarul stabil, egyenletes és nem látszik rajta külső szemlélő számára semmi:
- felveszel egy új gyöngyöt (a sor utolsó kék gyöngyét)
- befűzöl a stop gyöngy melletti 1. gyöngybe kívülről
- 2-13-3-2-1, majd az újonnan felvett 14-es gyöngybe vezetjük vissza a szálat, másik irányból
Itt tartunk tehát most:
A most következő sort egyszerűen végig fűzöd, a sor végén sima fordulás van:
Ezt a sort is végigfűzve ismét a kezdő oldalon, a stop gyöngy oldalán lesz bonyolultabb a fordulás:
Itt kicsit könnyítettebb a helyzet, elég három gyöngy ahhoz, hogy megforduljunk:
- felveszel egy új gyöngyöt (a sor utolsó sárga gyöngyét)
- befűzöl a stop gyöngy melletti 1. gyöngybe kívülről (14.)
- 14-2-15-14, majd az újonnan felvett 23-as gyöngybe vezetjük vissza a szálat, másik irányból
5. Eldolgozás
Miután végigfűzted a mintát, három-hurkolásos módszerrel eldolgozod a damilt a fűzés belsejében - így nem kell csomózni.
6. Másik módszer - Fordulás III.
A páratlan peyote sorvégi fordulására létezik egy gyakran használatos módszer, amely szerint nem a fűzésen belül kell megfordítani a fűzésirányt, hanem az előző sor már meglévő damil „kampója” mögött kell átvezetni és ez megtartja a szálat. Sokáig én is ezt a módszert használtam.
Előnye, hogy stabil és gyorsabb valamivel, mint a fenti fordulás.
Hátránya, hogy nem a legszebb - látszani fog a kész ékszeren és főleg nem lesz egyforma a két oldala a peyote szalagnak, ha végigsimítod, ez egyértelműen érezhető.
Ráadásul a legelső fordulásnál, ahol nincs megelőző „kampó#&8221;, a stop gyöngy damiljával kell ügyeskedned, ami leginkább csomózással megoldható, ez megint csak nem túl szép - ha lehet, peyote-nál kerüljük a csomózást!
Ami miatt végleg elhagytam ezt a fajta páratlan peyote fordulási technikát, az volt, hogy bizonyos hosszúság felett -– például karkötő méretnél már egyértelműen - torzítja a képet, ez az oldal rövidebb lesz mint a másik. Ezt így képzeld el:
Leginkább akkor ajánlom ezt a fordulási megoldást, ha kisebb méretű ékszert készítesz, vagy esetleg kezdő vagy és még nem szeretnéd nagyon bonyolítani a dolgot.
A hosszabb darabok hullámosságát megpróbálhatod kivédeni kissé lazább fűzéssel, csak arra vigyázz, nehogy túlságosan laza legyen!
Copyright © Bigyibogyó
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is!
Hozzászólások
A hozzászólások mindig az aktuális hozzászóló véleményét tükrözik. A Gyöngyvásár webáruház üzemeltetője fenntartja a jogot arra, hogy a sértő vagy oda nem illő hozzászólásokat szerkessze, törölje.