Halszálkafűzés (herringbone) lépésről lépésre
Most megismertetünk a herringbone-technikával (magyarul: halszálkafűzés), egy egyszerű karkötőt készíthetsz el az alábbi alaplépések begyakorlása után.
© Kereki Kriszta 2015. szeptember 17.
Tulajdonképpen bármilyen fajta gyönggyel fűzhető. Nagy előnye ennek a technikának, hogy kicsit egyetlenebb méretű gyöngyöket is bátran felhasználhatsz hozzá.
Néhány ideális gyöngyfajta:
- cseh kásagyöngy vagy japán kásagyöngy
- Miyuki delica
- Kocka vagy háromszög alakú cseh gyöngy
Gyakorláshoz inkább használj nagyobb gyöngyöket, mivel azok jobban látszanak. A forduláshoz általában kisebb gyöngyöt választunk, mint ami az alapja - pl. 15/0 Miyuki kásagyöngy, vagy 13/0 cseh kásagyöngy. A képeken mentazöld cseh kásagyöngyöt és 15/0 Miyuki kásagyöngyöt látsz.
A fűzőszál lehet damil vagy cérna. A cérnánál figyelj, hogy milyen színt választasz a munkádhoz, mert sajnos a fűzőszál óhatlanul látszani fog ennél a technikánál.
Ha általában lazábban fűzöl, válaszd a damilt - kevésbé fog látszani, és egy kicsit merevebb lesz a végeredmény.
Gyöngyfűző tű is kellene fog természetesen. :)
Herringbone (halszálkafűzés) kezdése
Az elején érdemes olyan hosszú szálat hagyni, hogy azzal rá tudjuk varrni a kapcsot is!
- Felveszünk két gyöngyöt. Újra átfűzünk ugyanabból az irányból az első gyöngyön, majd igyekezzünk úgy állítani őket egymás mellé, hogy a furat párhuzamosan és függölegesen legyen!
- Lefűzünk a második szemen, felveszünk egy újabbat, majd újra lefűzünk a második szemen.
- Most lentről felfelé átfűzünk a 3. gyöngyön, felveszünk egy újabbat és újra átfűzünk lentről felfelé a 3. szemen.
- és 5. lépésben ezt a körbe-körbe fűzést ismételjük, egyszer fentről, aztán lentről. Mindig egy újabb gyöngyöt illesztünk az előző mellé úgy, hogy a furatok mindig párhuzamosan legyenek, függőleges irányban, amennyire lehet.
- Mi példánkban 6 gyöngy hosszú, természetesen akármekkora hosszú lehet az alap, lényeg, hogy páros számú gyöngyöt használjunk. Ezt a kellő hosszúságig ismételjük. Figyeljünk rá, hogy az utolsó gyöngyön, ha fevettük attól függően, hogy melyik következik még egyszer vezetsük át a cérnát. Ezután hullámvonalban visszafűzünk az elejére, ezzel stabilizáljuk a kezdő gyöngyök helyzetét.
Végén meg szoktam egy kicsit húzni, hogy véletlenül sem álljanak a szemek rondán, vagy hézagosan.
A nehezén már túl is vagyunk :)
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy ne maradj le semmiről!
Herringbone alapfűzés
- Felveszünk két gyöngyöt, majd „ráültetjük” az alatta lévő kettőre. Az alapsor harmadik gyöngyén felfűzünk.
- Ismét két szemet veszünk fel, az alapsor 4. gyöngyén lefűzünk, a következőn fel.
- Utoljára is két gyöngy jön, az alapsor utolsó szemén lefűzünk.
- Forduláshoz két darab 15-ös kását használunk, de természetesen használhatsz más gyöngyöt is, ha nagyobb, mint 15/0, akkor használj csak egyet.
Ezt az alapfűzést folytatjuk, most jobbról balra haladva, de ha nem esik kézre, a munkát meg is fordíthatod. Amikor lefelé fűzöl, mindig csak az alatta lévő sorba kell ölteni, nem kell a munka aljáig lefűzni! Amikor fordulsz a 15-ös szélső gyöngyöknél, minden alkalommal húzd szorosra a gyöngyöket! Ne ijedj meg, ha fent „szétnyílik”, a fűzés technikája miatt mindig alulról fogjuk oda az új gyöngyöket, ez természetes!
Lássuk akkor a következő sort!
- Felveszünk két gyöngyöt, leöltünk a szomszédos gyöngybe, de csak egyet megyünk lefelé!
Feljövünk a következő gyöngyön. - Ismételjük a 11-es lépést.
- és 14. Ismételjük, de a végén a forduláshoz két 15/0 gyöngyöt használunk.
A gyakorlás kedvéért fűzzünk még egy sort.
Ha most tanulod, először érdemes egy karkötőt elkészíteni ezzel a technikával. Így nem csak jól begyakorolhatod a halszálkafűzést, de még egy szép és különleges mintázatű ékszered is lesz!
Miért nevezzük ezt alapfűzésnek?
A peyote-technikához hasonlóan ezt a fűzést is rengeteg mintában meg lehet találni. Ezért mindenképp érdemes megismerkedni vele.
Miket lehet fűzni vele?
Szinte bármit megfűzhetsz herringbone-technikával. Csodaszép karkötőket, medálokat, térbeli figurákat, hurkákat, stb.
Néhány mintát összeszedtünk egy Pinterest táblán, hogy képet kapj arról, mennyire sok mindent lehet ezzel a technikával készíteni.
Ha elszántnak érzed már magad a masnival díszített karkötő elkészítésére, akkor hajrá. :)
Ezek is érdekelni fognak
Masnis herringbone karkötő Mano gyöngytől
Megismerkedtél a herringbone (halszálkafűzés) alapjaival? Ha már jól el tudod kezdeni, próbáld meg elkészíteni Manogyöngy exkluzív masnis karkötőjét!
Ehhez a cikkhez még nem érkezett hozzászólás. Te lehetsz az első!
Hozzászólások
A hozzászólások mindig az aktuális hozzászóló véleményét tükrözik. A Gyöngyvásár webáruház üzemeltetője fenntartja a jogot arra, hogy a sértő vagy oda nem illő hozzászólásokat szerkessze, törölje.