Mikor melyik kapcsot használd?
Nyakláncokhoz és karkötőkhöz szinte mindig kell kapocs, azonban nem mindig könnyű eldönteni, hogy az adott ékszerhez melyik a legjobb. A cikkel ebben segítünk.
© Véghné G. Maja 2014. március 17.
Elöljáróban le kell szögeznem: Nem soroltam az összes kapcsot - most csak a leggyakrabban használt kapcsokat mutatom be.
A kapcsot négy szempont szerint választhatjuk ki:
- Milyen ékszerbe kell? Nem mindegy, hogy idősnek vagy gyereknek készül az ékszer; hogy karkötőről vagy nyakláncról beszélünk.
- Hogyan kell a kapcsot használni? Ezen belül is leginkább a kinyitására és bezárására gondolok.
- Mennyire díszes és milyen színű az ékszer? A kapocs színe lehetőleg passzoljon a többi alkatrészhez, illetve természetesen az abban lévő gyöngyök színéhez.
- Kell-e venni hozzá lapkát, lánchosszabbított vagy szerelőkarikát, vagy önmagában is használható?
Milyen ékszerbe kell?
Gyerekek számára leginkább a gumis damillal és a memória dróttal készült ékszerek ideálisak - és ez esetben nem is szükséges kapcsot beszereznünk. Ezek használatáról több cikket is találsz (lásd a kapcsolódó bejegyzéseket lent). Ha azonban a kis ékszerkészítő már idősebb, és mindenképp kapcsot szeretne a művébe, akkor elsősorban mágneskapcsot és T-kapcsot ajánlunk neki; ezt a két típust is viszonylag könnyű használni.
Időseknek a legmegfelelőbb a kapocs a mágneskapocs - kivéve akkor, ha szívritmusszabályozó eszközt, azaz pacemakert használ. Utóbbi esetben a mágneskapocs mindenképpen kerülendő, és terhes nőknek sem ajánlott hordania. Szintén kerülendő drótból készült ékszerekhez - a fém drót vonzása miatt kinyílhat a mágneskapocs.
Karkötőnél fontos szempont, hogy egy kézzel is könnyedén be tudjuk kapcsolni azt, ezért érdemes T-kapcsot vagy mágneskapcsot használni hozzá. Széles típusú karkötőkben jól mutatnak a többsoros mágneskapcsok is!
A rugós kapocs karikája sokszor nem zárt, ezért azt fogóval be kell zárni; ha nincs fogód, vagy nem szeretnél ezzel bíbelődni, akkor inkább válaszd a delfinkapcsot!
Fontos még figyelni a fémérzékenységre, mivel a kapocs a bőrrel általában érintkezni szokott. Aki nikkelre érzékeny, annak a nikkelmentes vagy a rhódiumozott kapcsokat ajánljuk.
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy ne maradj le semmiről!
Hogyan kell az egyes kapcsokat használni?
A delfinkapcsot és a rugós kapocsot ugyanúgy használjuk: A kis kallantyút el kell húzni, ameddig a láncvéget belehelyezzük, és ha elengedjük, akkor záródik. Mivel mindkettő rugós elven műkődik, sajnos idővel előfordulhat, hogy elromlik a rugó.
A T-kapocs használata nagyon egyszerű, bár elsőre bonyolultnak tűnhet. Van egy különálló karikánk és egy peckünk. Az a lényeg, hogy fűggőlegesen húzzuk át a pecket a teljes karikán, majd ha ez megvan, fordítsuk el azt úgy, hogy a pecek átlósan feküdjön rajta. Mivel a pecek keresztirányban hosszabb, mint a karika átmérője, ezért magától nem jöhet szét ez a kapocs.
Személy szerint nekem emiatt az egyik kedvenc fajtám. A peceknél inkább kisebb gyöngyöket fűzzünk fel, amik átférnek a karikán is - már csak a könnyebb használhatóság miatt.
Az S-kapocs használata sem nehéz. A levél tetején található a kapocs egyik része, amit az S alakú pecek nagyobb lyukához lehet csatlakoztatni, majd mint egy sínen, végighúzni rajta. Fontos, hogy eközben a levél függőlegesen álljon, majd csak ezután fordítsd el azt, hogy végül a karikára merőleges legyen. A végén a levelet újra víszintesbe kell állítani.
Mennyire díszes és milyen színű legyen a kapocs?
Van két alapszabály, amit érdemes betartani gyöngyfűzés közben:
- Minden alkatrész ugyanolyan színű, vagy legalább hasonló legyen - például antik ezüstszínű és az ezüstszínű árnyalat általában passzol egymáshoz.
- Egy díszesebb ékszerhez kevésbé hivalkodó kapcsot érdemes választani, míg egy szolidabbhoz lehet használni díszesebbet is. Nem szeretnénk, hogy a kapocs vonja el a figyelmünket a karkötő egészétől - kivéve, ha éppen ez a célunk. Persze az már erősen szubjektív, kinek melyik karkötő számít díszesnek vagy szolidnak.
Van olyan ékszer, melyen a kapocs nemcsak kiegészítő, hanem központi helyet kap: ilyen lehet például a leveles S-kapocs, amin bezárt állapotában nem is látszik, hogy kapocs, ezért akár medál és kapocs egyben is lehet.
Sokszor előfordul, hogy egy témához egy kapocs nagyon illik - például ha egy ékszeren több virág van, választhatjuk hozzá a virágos T-kapcsot - és így tovább.
Kell-e lapka, szerelőkarika vagy lánchosszabbító hozzá?
A defin- és a rugós kapocshoz mindenképpen szükséges valamelyik, de ha akarjuk, bármilyen gyöngyből is meg lehet ezt oldani a következőképp:
Készíts apró gyöngyből egy hurkot az ékszer végére!
Fontos, hogy a gyöngy könnyen átférjen a kapocs karikáján.
A biztonság kedvéért érdemes a gyöngyökön többször is átfűzni a fűzőszálat, amellyel dolgoztál.
A mágneskapocshoz, T-kapocshoz, S-kapocshoz sem szerelőkarika, sem lapka, sem lánchosszabbító nem szükséges.
Ezek is érdekelni fognak
Orvosi fém (nemesacél) alkatrészek
Ha a nikkelmentes alkatrészeket sem bírod, ezt neked találták ki! De nemcsak ezért érdemes orvosi fémet választani, mert sok más jó tulajdonsága van még.
Milyen hibákat ne kövess el kezdőként?
Melyek azok a tipikus hibák, amelyeket kezdő gyöngyfűzők rendre elkövetnek, és egy kis odafigyeléssel, néhány tippel könnyen kiküszöbölhetők? Ebben segítünk.
11 szuper ingyenes mintalelőhely, amit érdemes megnézned
Szívesen fűznél valamit, de nincs ötleted? Nézd meg az alábbi ingyenes lelőhelyeket - és biztosan megakad a szemed valamin!
Hozzászólások
A hozzászólások mindig az aktuális hozzászóló véleményét tükrözik. A Gyöngyvásár webáruház üzemeltetője fenntartja a jogot arra, hogy a sértő vagy oda nem illő hozzászólásokat szerkessze, törölje.