SuperDuo vagy Twin™?
Akik szeretnek kétlyukú gyöngyökkel dolgozni, szinte biztos, hogy kipróbálják őket, de sok kérdés adódik: mi köztük a különbség? Mire jó egyik, mire a másik?
© Véghné G. Maja 2014. november 13.
Mire jó, mit lehet fűzni belőle?
Nagyon sokoldalúan felhasználható mindkét gyöngy, így szinte bármit fűzhetsz velük. Láttam peyote, raw, herringbone és vegyes fűzésű technikában, ezenkívül kör, virág, csillag és sok más formában is látni őket. Rengeteg ingyenes mintát találsz az internten mindkét típusú gyönggyel. Egy kis gyakorlás után már képről is tudsz fűzni, hiszen sokszor annyira adja magát a minta.
Mi az alapvető különség a két gyöngy között?
Elsősorban a gyártási technológia különbözik (lásd keretes írásunkat), de a méretük és a formájuk között is van néhány tized milliméternyi eltérés. A Twin™ olyan, mintha két kásagyöngyöt összeforrasztottak volna, ezáltal egy kicsit „ducibb”, míg a SuperDuo hosszúkásabb, kissé rombusz alakja van. Emiatt az apró eltérés miatt nem lehet minden mintában felcserélni őket. Sokszor, hogy cserélni lehessen, magán a mintán is változtatni kell.
Hol gyártják őket?
Mindkettő cseh gyöngy: SuperDuót több helyen is készítenek, míg a Twin™-t csak a Preciosa.
Igaz, hogy a Twin™ rosszabb minőségű, mint a SuperDuo?
Sok helyen olvastam olyat, hogy Twin™ rossz minőségű, bezzeg a SuperDuo a „második delica”. Erős túlzásnak érzem, és nem is osztom ezt a véleményt. Tény, hogy a SuperDuo egyenletesebb formájú a Twin™-nél, de megmondom őszintén, hogy a SuperDuóknál több eltömődött lyukú gyöngyöt találni egy csomagban. Szerintem megint csak mintától függ, hogy mennyire fontos a precízen egyforma méret. A teljesen rossz, használhatatlan szem a Twin™ gyöngy csomagokban is kevés. Ezért én mindkét típust nagyon szeretem használni!
A minta fűzése közben mindenképp győződj meg arról, hogy a gyöngy egyik lyuka sincs eltömődve, különben előfordulhat, hogy emiatt kell bontani a fűzést, és ez akár több sort is érinthet. A lyukba szorult festékanyagot vékony szerelőpálcával vagy tűvel az esetek többségében óvatosan ki lehet piszkálni.
Melyik mintában melyik gyöngyöt használjam?
Kézenfekvő válasz, hogy amelyiket a minta előírja, de attól még, ha mindkettőt feltünteti a szerző, nem biztos, hogy SuperDuóval és Twin™-nel is valóban hasonló és szép ereményt kapunk. Ha képről szeretsz fűzni, előfordul, hogy az alkotó nem jelzi a gyöngy fajtáját: az élével látható gyöngyök közül néha nagyon nehéz megmondani, hogy melyik típust használta. Ilyenkor próbáld meg kideríteni; általában a video elején megmutatják. Megfigyeltem azt is, hogy először azokat a gyöngyöket sorolják fel a hozzávalókban, amelyekkel a minta eredetileg készült.
Lehet-e a mintákban Twin™ helyett SuperDuót használni és fordítva?
Saját magam megjártam már ezzel annak idején. Hallottam olyat is, hogy Twin™-t lehet SuperDuóval helyettesíteni, csak fordítva nem. Egyszer Twin™ helyett akartam SuperDuót használni, és borzalmas lett a végeredmény. Természetesen van több olyan minta is, amelyben mindkét gyöngy jó. Elsősorban a kevésbé kötött és egyszerűbb mintáknál lehet felcserélni a gyöngyöket.
Mi van akkor, ha mindkét fajta gyöngyöt használom egy mintán belül?
Elég vad ötlet, legalábbis számomra (de már kacérkodok vele :)). Van olyan gyöngyfűzési technika, ahol szerintem nyugodtan kipróbálhatod akár egyszerre is a két gyöngytípust, ez a freeform, amit magyarul csak szabad gyöngyfűzésnek mondanék. Ebben a fűzésmódban nincs minta, bármilyen tecnikával bármilyen gyöngyöt felhasználhatsz. Érdekes, csodás darabok születnek úgyszólván véletlenül, és persze soha nincs két egyforma freeform ékszer.
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy ne maradj le semmiről!
Melyiket vegyem?
Mindkettőt érdemes kipróbálni! Ha választani kell, a minta alapján döntök elsősorban, de nem utolsó szempont persze az sem, hogy a Twin™ jóval olcsóbb Superduónál.
Ezeknél a gyöngyöknél figyelni kell arra is, hogy ne húzd meg túl erősen a szálat, különben csúnya lesz - kivéve befoglalásnál illetve egyes mintáknál. Akkor lesz szép a végeredmény, ha viszonylag lazán fűzöd fel a gyöngyöket.
Bármelyiket választod is, biztos, hogy rengeteg felhasználási lehetőséget és sok-sok mintát találsz rá. Próbáld ki, legalább néhány darabot díszítésnek vagy apró fülbevalónak készíts el először - ezek általában bőven kijönnek egy csomagból is! SuperDuóból és Twin™-ből is sok csodaszép színt tartunk már, és folyamatosan érkeznek újak.
Jó fűzést és sok csodás műalkotást kívánok!
Ezek is érdekelni fognak

Cseh kásagyöngy - 1. rész
Számtalan színvariációt, mintát és lehetőséget jelentenek. Léteznek távol-keleti (kínai), a japán és cseh kásagyöngyök – most az utóbbiakra térünk ki.

A cseh gyöngyök fajtái I.
Sok gyöngyfűző szívesen használja, hiszen jó minőségűek, de olcsóbbak a japán gyöngyöknél. Rengeteg színben és formában léteznek, ebből láthatsz ízelítőt.

Gyorsasági biztosítás
Csomagjaidra ingyenes biztosításod van! Késett, nem érkezett meg idejében? Visszakapod a teljes szállítási díjat!





Hozzászólások
A hozzászólások mindig az aktuális hozzászóló véleményét tükrözik. A Gyöngyvásár webáruház üzemeltetője fenntartja a jogot arra, hogy a sértő vagy oda nem illő hozzászólásokat szerkessze, törölje.